Okul

Vatan İle İlgili Atasözleri

Vatan üzerinde yaşadığımız toprak parçasından çok daha fazlasıdır. Atalarımız tarafından vatan ile ilgili söylenmiş atasözleri vatan sevgisini anlatmaktadır. Vatan uğruna can verenleri düşündüğümüzde candan daha öte olduğunu görürüz.

Ana gibi yar, vatan gibi diyar bulunmaz: Analarımız hepimizden çok daha yakındır, bize sahip çıkar canımız acıdığında korur kollarlar. Vatan gibi insanın kendisini huzurlu hissettiği mutlu diyarda başka yerde bulunmaz.

Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım demiş: Başka diyarlarda rahat keyfi yerinde mutlu olsa dahi vatanının toprağını insanlarını özler.

Yurdun otlusundan kutlusu değdir: İnsan üzerinde yaşadığı yerin rahat, huzurlu, mutlu olmadıktan sonra verim alsa dahi önemi olmamaktadır.

Vatan sevgisi imamdan gelir: Vatanını seven imamına bağlı insanlardır, namusunu, ailesini, geleceğini düşünerek hizmet eder.

Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır: Vatanın kazanılması için uğrunda milyonlarca insan hayatını vermiştir. Dökülen kanlarla birlikte vatan toprağı kazanılarak bayraklar dikilmiştir.

Vatan sıhhate benzer, kaybedildiği zaman değeri anlaşılır: Vatan rahatlığa benzer, ne zaman kaybedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu