Okul

30 Ağustos Zafer Bayramını Niçin Kutluyoruz

30 Ağustos 1922 tarihi Türkiye için dönüm noktası olmuştur. Türk ulusu vatan topraklarındaki son işgalci askerlerden kurtularak tam bağımsızlığına ulaşarak zafere ulaşmıştır. Kadınıyla, çocuğuyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle her yaştan insanın katıldığı ulusal kurtuluş savaşıdır. Türkiye’nin kurtuluşu tam bağımsızlığına kavuştuğu gündür.

30 Ağustos Zafer Bayramı ilan edilmiş her yıl düzenli olarak günü geldiğinde kutlamalar yapılır, gaziler şehitler saygıyla anılır. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için ulusal bayram ilan edilmiştir. 26 Ağustos tarihinde başlayarak 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Atatürk’ün komutasında olan askerlerin zaferle sonuçlanan başarısı olmuştur. Büyük Taarruz gerçekleşerek ülke işgalcilerden kurtulup Yunanlılar denize dökülerek zafer kazanılmıştır. 30 Ağustos ülke topraklarının işgalcilerden kurtularak geri alındığı tarihtir. Türk milleti zaferini elde ederek ulusal olarak başarıya ulaşmışlardır.

Her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri, devlet makamları, okullarda çeşitli kutlama aktiviteleri yapılarak hatırlanır. Türk milletinin birliği beraberliğini temsil eden bayramlardan olup ortak değerlerimizin başında gelmektedir. 30 Ağustos sadece Türklerin değil, Türkiye Cumhuriyeti toprakları altında yaşayan Kürt, Türk, Alevi, Laz, Çerkez gibi bir çok milletin bayramıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu