Okul

Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemini Belirten Atasözleri

Yardımlaşma ve dayanışmaya dair aradığımız atasözlerinin bir çoğunu anlamları ile beraber paylaşıyoruz. Yardımlaşma da bulunan insanların paylaşmada da bulunmaları gerektiği, toplum içinde barışın düzenin sağlanmasında etkilidir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır
Hayatın bizi nereye nasıl sürükleyeceğini bilemeyiz. Her şeyimiz tam dört dörtlük olmayacağından dolayı elbet eksiklerimiz olur onların yokluklarını yaşarız. Komşularımız bir şeye ihtiyacımız olduğunda kapılarını çalacağımız insanlardır. Küçük bir şey olsa dahi gün gelir ona muhtaç oluruz.

Veren eli herkes öper
Cimri olmayan çevresindekilere yardım eli uzatıp yol gösteren insanları seven çok olur. Gün gelir onun isteklerini geri çevirmeyerek yerine getirirler.

Verirsen doyur, vurursan duyur
Yapılacak yardımın doğru şekilde yapılması o iyiliğin işe yaraması önemlidir. Güzel şekilde yapılacak iyilikte karşı tarafın ihtiyacını karşılar derece de olması önemlidir.

İyilik eden iyilik bulur
Karşılık beklemeden yapılacak iyilikler elbet bir gün geri dönerek iyilik olarak karşımıza çıkar. Güzel davranışlarda bulunan insan hayatında iyiliklerle karşılaşır.

Yalnız taş duvar olmaz
İnsan yalnız yaşayamaz, ihtiyaçlarını gideremedikleri gibi hayata karşı sağlam duramazlar. Dayanışma yardımlaşma gereklilik olmaktadır.

El eli yıkar, iki el de yüzü
Tek başına insan bir yere kadar gücü yeter, bir iş yapılacağı zaman başkasından yardım alması o işi yapması becermesidir.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır
Dostlar en sıkışık zor zamanlarda birbirlerinin yardımına koşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu