Okul

Aç Ayı Oynamaz Atasözünün Anlamı

İş beklediğimiz birinin ilk önce emeğinin karşılığını vermemiz gerekir. İnsan ya da hayvan olsun fark etmez, kimden ne bekliyorsanız emeğin karşılığını vermeniz gerekir. İşi doğru ve dürüst şekilde yapılması için mücadele edilmesi gerekir. Aç ayının oynamayacağını bildiğimiz gibi bir şeyler vermeden beklenti içine girmemeliyiz. İyi bir iş istiyorsak eğer karşımızdaki kişinin hakkını vermemiz gerekiyor.

İş yapacağımız her zaman insan beklenti içine girer. Karşılığını almadıktan sonra işi baştan sağma yapacaktır. Çalıştırmak istiyorsanız o kişinin emeğinin karşılığı vermeniz gerekmektedir. Emeğin karşılığı verilirse eğer çalışılabilir. Emek verildiği sürece emeğin karşılığı alınarak istenilen yere ulaşılabilir.

Atasözünde aç ayı oynamaz diyerek kabaca ayının karnını dahi doyurmazsanız ondan oyunlar için beklenti içine giremezsiniz. Beklentiler insan iş yapılacağının karşılığı olup karnını doyurduktan sonra iş yaptırmanız gerektiğidir. Kim olursa olun alamayacağı ve karşılığı olmayan işi yapmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu