Okul

Atatürk’ün Türk Diline Gösterdiği Hedef

Atatürk, yaşamı boyunca Türk dili ve tarihinin gelişmesi için çalışmalarda bulunmuştur. Türk dil kurumu ve tarih kurumunun açılmasında çalışma yapmıştır.

Türk dil kurumu Türkçemizin yabancı kelimelerle yozlaşmasının önlenmesi için geliştirilmiştir. Dünya üzerindeki en güzel, en zengin ve öğrenmesi en kolayıdır. Atatürk, Türk dilinin önemini bildiğinden dolayı gelişmesi ve öğrenilmesinde çalışmalar yaptı. Türkçe isimlerinin arayıp bulunması gerektiğini görerek soyadı kanunuyla beraber isim ve soyadında kanun getirilmiştir.

Atatürk’ün Türk dilinde gösterdiği hedef gelecek yüzyıllarda Türk dilinin korunarak iyice öğrenilmesi gerektiğidir. Dilini iyi bilen korur ve geleceğe taşır. Türk dilini iyi ve etkin şekilde öğrenerek kullanması Türk gençliğine verilen vazifelerden biridir.

Türk dilinin araştırılması için kurumların kurulması direktiflerini vermiştir. Yabancı kelimelerin güzel Türkçemize girmemesi dilimizin temiz kalmasını sağlamaktadır. Bizim görevimiz dilimizi doğru şekilde kullanarak bozulmasının önüne geçmek. Kullanan kişiler varsa dilimize sahip çıkmamız gerektiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu