Okul

Aç Ayı Oynamaz Atasözünün Hikayesi

Köyün yolları yapılması için şehir dışından işçiler çağrılmıştır. Yollar toprak olmuş ve yağmur yağdığında gidecekleri yer olmamaktadır. Yolların kapanması sıkıntı yarattığı gibi insanların yaşamlarını da etkiler olmuştur. Bakım ve onarım yapmak için gelen işçiler haylice çalışıp bir kısmını bitirmişlerdir. Belli bir aydan sonra maaşları henüz verilmediğinden kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz oldular. Sıkıntılarını dile getirirler ama bir türlü paraları ödenmez. Ödeyecek olan kişi işi devam ettirmelerini ister.

İşçiler sıkıntılara rağmen yapmayacaklarını söyleyerek “aç ayı oynamaz” sözünü kullanır. Bunun üzerine işin devam etmemesi üzerine paraları ödenir. Paralarını alan işçiler gönül rahatlığı ile işine dört elle sarılarak sorunları giderirler. Kendi ihtiyaçlarını karşılar, ailelerine para gönderir ve köyün yolu en kısa sürede tamamlanır.

İş yaptırılacaksa eğer kişi harçlıksız ve maaşsız bırakılmaması gerekir. Bilindiği üzere aç kişiler iş yapmaz onlara vereceğiniz maaş ise işlerini yapmalarını sağlar. Siz karnını doyurursanız eğer onlarda işlerini yapmaktan zorlanmazlar. Doğru şekilde işlerini yerine getirirler. Yaptıkları işler sayesinde her iki tarafta memnun olur.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu