Okul

Acele İşe Şeytan Karışır İle İlgili Kompozisyon

Bir işe başlamadan önce yapacağımız işin ne zamana hazır olması gerektiğini düşünmeli o doğrultuda bir plan yapmalı ve o plan dahilinde hareket etmeliyiz. Bu şekilde başladığımız işimizi zaman sıkıntısı olmayacağından rahat, sıkıntısız bir şekilde yaparak oluşabilecek olumsuzlukları zamanında tespit ederek giderebiliriz. Elde edeceğimiz sonuç ise o doğrultuda başarılı olur.

Tam tersi bir şekilde başlayacağımız işimizde ha şimdi, ha sonra yaparım diye sürekli erteler son ana bırakırsak işimizi yetiştirmek için çabuk hareket etmek durumunda kalırız. Çabuk hareket ettiğimizde ise bir çok detayı atlayabilir, telaşla hareket ederken hatalar yapabiliriz. Bir yerden bir yere ulaşmamız gerekiyorsa hızlı adımlarla yürür önümüze çıkacak engellere takılabilir kendimize zarar verebiliriz. Trafikte isek zamandan kazanmak için trafik kurallarını ihlal edebilir, yetiştireceğimiz işe odaklanacağımız için dikkat dağınıklığı yaşar kazalara neden olabiliriz. Hızlı hareket ederek işimizi çabuk bitireceğimizi düşünürken tam tersine acele ederken yapacağımız hatalar ya da göremeyeceğimiz detaylardan dolayı elde edeceğimiz sonuç istediğimiz gibi olmayacak, eksik, hatalı, yarım olmuş bir iş ortaya çıkacaktır. Zamandan kazanalım derken çoğu kez bu olumsuzluklar yüzünden işi yeni baştan yapmak zorunda bile kalabiliriz.

Kısa sürede bitirebileceğimiz işimizin tam tersine süresini daha uzatarak yorgunluğumuzu da ikiye katlamış oluruz. Bütün bunları dikkate alarak hiç bir işimizi ertelemeyip planlı bir şekilde zamanında yapmaya özen göstermeliyiz. Anlattığımız bu durumlar “Acele işe şeytan karışır” atasözümüzde özetlenmiş bizlerin örnek alması gereken çok güzel bir söz olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu