Okul

Bilim ve Teknoloji Dili Nasıl Etkiler

Toplumu bir arada tutan ve dağılmasını önleyen en önemli unsur dilidir. Kullanılan dil kültürel değerleri, insanları ve milleti bir arada tutar. Toplumun sahip olduğu bilim ve teknoloji kullanılması ile dil doğrudan etkilenir.

Gelişen teknoloji ile farklı milletlerden insanlarla iletişim halinde oluruz. İster istemez dilimize girecek olan yabancı kelimeler dilimizin bozulmasına neden olabilir. Kendi dilimizi kullanarak iletişimde olduğumuz insanlara yabancı kelimelerle iletişimde olmamız onlarında dillerinin bozulmasını etkiler. Teknoloji bize yabancı kelimeleri getirir, dilimizde yozlaşma meydana gelir. Dilimizi sade ve düzgün şekilde kullanabilmek için hassasiyet göstermeliyiz.

Teknoloji ve bilim üst düzeyde olması insanların sağlıklı iletişim kurmasını sağlayabilirler. İnternet, telefon ve iletişim araçlarından yararlanarak teknolojinin dilimizi korumamız mümkün olur. Bir çok dilin bir araya gelmesi insanların duygu ve düşüncelerinde dahi etki yaratıyor. Sağlıklı aktarımların olması insanların birbirlerini anlamalarını sağlar. Aynı dili konuşan insanları olumlu etkilerden farklı dillere sahip olan insanlar üzerinde olumsuz etki bırakır.

Türkçe’nin konuşulduğu bir yerde farklı dilde konuşmalar insanlar için özenti yaratır. Yabancı kelimeleri kullanır ve ister istemez çevremize bunların yaygınlaşmasına neden oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu