Okul

Açgözlülük İle İlgili Kompozisyon

Açgözlülük insanlarda sahip olduklarından çok daha fazlasını istemesi ile başlar. Sahip olduğumuz eşya, mal mülk, sevgi, insanlar ve değerler yetmeyerek biraz daha fazlası isteyerek elde etmek için yaptıklarımızı kapsar. Bir insan aç gözlülük ile kendisini gösteriyorsa eğer hiçbir zaman memnun olmayacaktır. Açgözlü insanla birlikte takılmak sadece ona değil aynı zamanda bize de zarar vermektedir.

Doymayan bir insan tarifi yapıldığı zaman bazen elde etmek için bizi dahi harcayabilir. Fazlasını isteyen kişi gün gelir “ummadık baş taş yarar” sözünün yerine gelmesine sebep dahi olabilir. İnsanların çeşitli amaçları olur ama fazlasını kazanıp sahip olmak onlara zarar getirecektir. Aç gözlü bir insanın davranışı çevresindekilere dahi zarar verir. Sahip olduklarımızın değerini bilmeli eğer bir şey istiyorsak bunun için mücadele etmeliyiz. Alacaklarımızı doğru yoldan çalışarak ve emek vererek almamız gerektiğini unutmamalıyız. Çalışmalı, kazanmalı ve ihtiyaçlarımızı ona göre gidermek bizi açgözlü olmaktan çıkartacaktır. Gördüklerimizi aşırı şekilde isteyerek çevremizdekilere zarar vermekten her daim kaçınmamız gerekmektedir.

Elimizdekiler ile yetinmeyi bilip fazla para harcamaktan kaçınmalıyız. Açgözlü bir insan kendisine ve çevresine verdiği zararlardan dolayı hoş karşılanmaz. Toplum içersinde dışlanır zaman içersinde yaptıkları karanlığa sürükler.

açgözlü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu