Sağlık

Erken Adet Kesilmesi Neden Olur

Kadınlar için normal zamanlarda olan durum menopoz dönemidir. Menopoz dönemine girmeden önce adetin kesilmesi gerçekleşirse bunun nedenlerini araştırmanız gerekmektedir. Erken adet kesilmesinin bir çok sebebi olabilir. Adet döneminden önce düzensizlik ve sonra kesilmesi olmasıyla sorunların araştırılması gereklidir. Ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Adet olunmaması durumunda rahim gelişmemesi olabileceğini uzmanlar dile getiriyor.

Rahim gelişmemesinden dolayı yumurtalıklar hormon aracılığı ile iletilerek adet görmeye hazırlanır. Gelişmeyen rahimden sonra yumurtaya gidecek hormonlar iletilmez ve harekete geçmesini engeller. Bazı kadınlar henüz genç yaşlarında daha kesilmesi ile karşılaşabilir.

Bilinen sebebi olarak tiroit bezinin çok az veya çok daha fazla çalışmasından dolayı olduğu belirtiliyor. Beslenme bozukluklarına dikkat ederek oluşacak yumurta çatlamalarının önüne geçilmeli. Doğru şekilde beslenilmemesinden dolayı adetten kesilme meydana gelebilir.

2 Yorumlar

  1. Merhabalar evliyim ben Nisanın 29 unda adet olmuştum ve herzamanki gbi 7 gün sürmüştü ve o güne kadar hep düzenli bi adetim vardı Ama nisandan snra mayısta gelmesi gerekirken haziranin 14unde geldi bu ayda 14unde beklerken 7 gün gecikti suan adet oldum ama 2 gün geldi kesildi suan gelmesi gerekiyordu normalde. Bunun sebebi nedir acaba ?

  2. Merhba benim size sorum ben ayin 27 adet oldum bugun ayin 29 kanamam kesilti ve bu kanamdan oncesi sari su gibi akintim oluyor ve kanam keslti ve gene ayni sorun ysni sari sulu gibi leke akintim var bu nedr lutfen yrdimci olurmusun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu