Okul

Açık Anlatım Nedir Özellikleri

Açık anlatım, edebiyatta bilginin başarılı açık şekilde anlatımıdır. En iyi anlatım biçimi ve bilginin varsayımı ile yapılır. Bilgisizliği gizlemek için açık anlatım yapılabilir.

Akılcılık: Akılcı ifade ile engele takılmadan sözlerin akıp gitmesi. Gereksiz sözler tekrarlanmamalı. Ses akışının bozan ses tonlarından sakınarak önemli sözcüklere yer verilmelidir. Gereksiz yere lafı dolandırmadan anlatılmalı. Sözcük grubundaki cümlelerin aynı ekleri alarak sözcükleri peş peşe sıralamaları gerekir. Kelime tekrarı olmadan anlatılmalıdır.

Duruluk: Gereksiz sözcüklere yer verilmemeli. Yağan yağmur saatlerce bekledik, sözcüğünde yağmur zaten yağdığından yağmurda saatlerce bekledik denebilir. Sözlerimiz sadelikte olmalıdır, cümleleri süsleyerek akılları karıştırıcı şeyler yapmaktan kaçınmamız gerekmektedir. Kafa karıştırıcı ve anlamının azınlık tarafından bilinen sözcüklerde devamlı takılıp kalırız.

Açıklık: Anlaşılması güç olan sözcüklerden kaçınmalıyız. Yalın ve temiz şekilde sözcükleri seçip açıklamalıyız. Atasözleri ve deyimlerin doğru şekilde kullanılması gerekir. Eş anlamlı sözcükler bir arada kullanılmamalı. Net olduğumuz sürece karşımızdaki kolay şekilde anlayarak cevap verebilir. Anlaşılması kolay sözcükler bize kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu