Okul

Savaşsız Bir Dünya için Neler Yapılabilir

Savaşsız bir dünya istiyorsak karşılığını vermeliyiz. Herkes barış ister ama yerine getirilmediği sürece istekler sadece kalır. İnsanlar daha fazla toprak, güç, hakimiyet istemesi felakete sürükler. Bu savaşlardan mağlup gelenler bugün Afrika gibi ülkeler olmuştur. Güçlerini kaybetmiş en zor zamanlarını yaşamışlardır. Bugün sömürge altında kalan devletleri görüyoruz. Savaşların insanları getirdikleri durumların en açıkça halidir. İnsanların yaşama hakları dahi ellerinden alınarak en zorlu yaşamlarını devam ettirirler.

Savaşı önlemek için tüm insanların elini taşın altına koyması gerekiyor. Başta gelişmiş ve güçlü ülkelerin yapması gerekir. İnsanlar daha fazlasını istemezse savaşlar olmadığı gibi tüm dünyayı barış sarar. Bizim yapabileceklerimiz hırslarımıza kapılarak altımızda kalan insanların omuzlarına basmamaktır. Onlarında hakları olduğunu düşünerek hareket edebiliriz. Savaşların önlenmesi bizim başarılarımız sayesinde olur. Irkçılık yapmamalı, her milletten insanın rengine, dinine bakmaksızın kabullenmeliyiz. Elimizden gelenin başında hoşgörü, güzellik ve anlayış olmalıdır. Biz toplum olarak barış halinde yaşarsak ülkelerin savaşmalarının önüne geçeriz. Bir gelecek için bunların hepsini yapmamız gerekir.

Hoşgörü beraberinde barışı getirir. Bugün dünya coğrafyasının büyük kısmında savaş varsa insanların hırsları, hedefleri ve daha çoğunu hayal etmelerindendir. Elindekilerle yetinmeyi bilmeyen insanlara ne anlatırsan anlat fayda etmez. 1 Eylül Dünya Barış Günü olduğunu bilerek tüm dünyadaki insanlara barış çağrısında bulunmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu