Okul

Adalet İle İlgili Kompozisyon

Adalet herkesin istediği en önemli kavramdır. Toplum içinde yaşayan insanların gerektiğinde haklarını savunabilecekleri merciler olmalıdır. Adalet kavramı hukuk devletlerinin olmazsa olmazlarından olup insanların her ne durumda olursa olsun eşitliğini gösterir.

Yaşadığı ülkede kendini huzurlu hissedebilmesi için adalet kavramını görmesi gerekir. Bir ülkede yaşayıp adaletin olmaması kendisini güvensiz hissetmesine neden olur. Halkın devlete karşı inancı yabancı yatırımcıların önemli yatırım yapmalarına yardımcı olmaktadır. Toplum devlete güvendiğinde inançları olarak karşısındakilere güven duygusunu gösterir. Huzuru oluşturan kavramlar olacağından dolayı devletin adaletli yönetimi de önemlidir. Hiç kimsenin hakkının yenmeyeceğini düşünmek devlete her şekilde güveni sağlar. Gelişmiş ülkelerde insanlara verilen haklar adaletin göstergesidir. İnsanlar burada yaşamın olabileceği ve yatırımın yapılabileceğini düşünür. Bir veya birçok kişinin kendi kararlarına göre yönetim olsaydı eğer insanlar güvenmez geleceklerinden daima şüphe edeceklerdi.

Bir insan haksız şekilde yargılanarak suçsuz yere mahkum edilmesi adalet duygusunun kaybolmasına neden olur. Babalar anneler kendi gelecekleri için endişe duyarlar. Haksızlığın olmadığı toplumlar her zaman yükselmeye ve çağdaş uygarlık olmaya hak kazanırlar.

3 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu