Okul

Adalet İle İlgili Yazı

Toplumda kaos ortamının oluşmasını hissetmek isterseniz eğer bunun için sadece adaletsizlik yeterli olacaktır. Hukuksal anlamda yaratılan güvensizlik insanların adillikten uzaklaşarak korku imparatorluğunu oluşturur. Olaylar karşısında eşitsizlik oluşması, güvenin kaybedilerek artık toplumsal sorunların yaratılmasında etkili olur.

Adaletin olmadığı yerde insanlar mutsuz olur, yönetime karşı olan güvenleri kalmaz. Güvende olmayan insanlar hizmet edemedikleri gibi çeşitli toplumsal sorunlarda yaşanmaya başlar. Huzursuzluk ekonomi anlamda gelişmeleri önlediği gibi insanlar arasında çatışmalar yaşanır. Düşünce ayrılıkları kendisini ortaya çıkartarak sorunlar artar. Yönetim birimlerinde görevli olan yöneticilerin topluma karşı yapacağı adaletsizliklerden dolayı göç dahi verilebilir.

Ülkenin eşit ve adil şekilde yönetilmesi topluma verilecek en önemli değer olur. Adaletin sağlanması insanların bireysel olarak mücadele etmelerini sağlayabilirler. Her insan bulunduğu durumdan faydalanabilmek için çeşitli kararlar alarak hareket eder. Toplum içinde adaletsizliğin olması her birimden ayrı sorunlara ve yönetim anlamında sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Düzenin gerekliliklerinden birisi adaletli olması, baştan sona kadar olduğu zaman gelişme ve ekonomik anlamda kalkınmalar görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu