Okul

Ağanın Eli Tutulmaz Atasözünün Anlamı

Atalarımızın yaşadığı dönemlerde ağalık sistemi olması günümüzde beylik sistemine eş değerdir. Zengin ve bey olarak adlandırdığımız iş adamlarını kabul edebiliriz. Büyüklerimiz genellikle yardımsever, cömert insan olurlar. Bahşiş ve ihsanlarını belirlemek mümkün olmaz. İçlerinden geldiği gibi davranırlar bize devamlı yardım da bulunurlar. Beylerle pazarlık yapmak için elleri tutulmaz. Bir şey satarken fiyat istenmez onlar cömertliklerini göstererek o malın fiyatının fazlasını size verirler.

Çevremizde Bakanlar, Başbakanlar, İş adamları olarak sınıflandırabiliriz. Aldıkları simit’in parasını öderken çok daha fazlasını vererek cömertliklerini gösterirler. Toplumumuzda cömertlik oldukça önem taşımaktadır. Aldığınız ürünün fazlasını vermeniz onu memnun ettiği gibi size olan bağlılığı da artmaktadır. İnsanlar zar zor kazandığını bilerek evine biraz daha katkıda bulunması önemlidir. Toplumsal olarak saygı ve değeri kazanmak için gerekli görülmüştür. Büyüklerimize saygıda kusur işlememiz gerekiyor.

Atasözümüz kısaca bizlere büyüklerimize bir şey verdiğimiz de karşılığında pazarlık yapılmaması gerektiğini öğretip onların cömertliğine bırakarak gönüllerinden kopanı vermelerini beklemeliyiz. Karşılığını çok daha fazlası ile vereceklerindne dolayı onların hoşgörüsü önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu