Okul

Son Pişmanlık Fayda Etmez Atasözünün Anlamı

Atarımızın söylediği sözler oldukça anlamlı ve yerinde olduğundan dolayı günümüze kadar taşınmışlardır. Bunlar içinde olup pişmanlık üzerine söylenmiş olan “son pişmanlık fayda vermez” sözünden de anladığımız pişmanlığın fayda etmeyeceğidir.

Hayatımızın her alanında bir işe girişirken onu iyi araştırıp öğrenmemiz gerekmektedir. Ardı arkası kesilmez sonuçların olabileceğini tahmin edip bilmemiz gerekmektedir. Yaptığımız hatalardan dolayı pişmanlık duysak dahi sonuç elde edemeyiz. Zarara ve geri dönüşü olmayacak pişmanlık duysak da zarar görmüş olacağız.

Yeni bir işe başlamadan önce iyi o sektörde olan birisine danışmalıyız. Giderler ve kazançları hesaplamalıyız en ufak ayrıntısı kadar. Pişman olmamak ve üzülmemek için elimizden geleni yapmamız gereklidir. Öğrendikten sonra hatalara yüz tutmamalıyız. Yenilgi ve zarar insanlara pişmanlık getireceğinden dolayı hayata olan bağlılığımızı da kaybederiz. Baştan tedbirli olmak ince hesaplar yapmak gereklidir. Hayatımızda verdiğimiz her karar doğru olmayacağından dolayı hatalara düştüğümüzde bunlardan ders çıkartmasını da iyi bilmeliyiz. Hatalar insanların hayatlarını zorlayacağını bilmemiz önemli fayda sağlayacaktır. Geleceği görmeden yatırım yapmak pişmanlıkla sonuçlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu