Okul

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Kompozisyon

Sindirim sisteminin başlangıç noktası olan ağır ve dişler sağlık açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu önemin farkında olan İstanbul Halk Sağlık müdürlüğü, her sene 17-23 Kasım arasında bulunan haftayı Ağır ve Diş Sağlığı Haftası olarak ilan etmiş, 22 Kasımı ise Diş Hekimliği günü olarak belirlemiştir.

Her 100 kişiden 85’inin ağır ve dişlerle ilgili sorun yaşadığı ülkemizde, ağız ve diş sağlığı çok daha büyük önem taşımaktadır. Dişlerde veya ağız içerisinde herhangi bir sorun olduğunda tüm vücudu etkileyen birçok sorun ortaya çıkabilmekte ve bu durum önlenemezse dönüşü olmayan hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Ağır ve Diş Sağlığı Haftası’nda özellikle okullarda öğrencilere bu konu ile ilgili bilinçlendirme kazandırılmaktadır. Etkin ağız bakımı ayrıntılı olarak anlatılırken, diş sağlığı açısından faydalı besinler ve koruyucu uygulamaların yanı sıra düzenli diş kontrollerinin önemi de vurgulanmaktadır. Bu bilgilendirmeler genellikle işini uzmanı olan diş hekimleri tarafından çocuklara aktarılmakta ve böylece küçük yaştan itibaren ağız ve diş sağlığının önemini çocukların kavraması sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu