Okul

Ahilik Teşkilatının Kuruluş Amacı Nedir

Ahilik teşkilatı 13. yüzyılda Anadolu’da kurulan esnaf ve sanatkarların dahil olduğu birliktir. Ahi Devran tarafından kuruldu. Esnaf ve sanatkarları bir araya getirmiştir. Ahlak, sanat, misafirperverliğin topluma yanmasına sağlamışlardır. Ahi teşkilatı günümüzde ticaret odaları, sanayici ve iş adamları dernekleri gibi faaliyetlerde bulunmuştur. Aynı çalışma ve ilkeler doğrultusunda faaliyet gösterirler.

Ahi teşkilatında mesleğin devamlılığı için usta, kalfa ve çıraklık düzeni vardı. Ahilik günümüzde Türk Sanat Standartları Kurumu’nun yaptığı görevleri yerine getirmekteydi. O dönemde ahi teşkilatı adı altında faaliyet gösteriyordu.

Ahilik teşkilatının kuruluş amacı esnaf ve sanatkarlar arasında kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının geliştirilmesidir. Adil, doğru ve dürüstçe mesleğin gerekliliklerini yerine getirmektir. Osmanlı döneminde lonca teşkilatlarına kadar devam etmiştir. Osmanlı devletinin son zamanlarına kadar ahilik teşkilatı görülmüştür. Ticaretin doğru ve dürüstçe yapılarak haksızlıkların önüne geçilmesi istenmiştir. Ticaret, iktisadi, kalkınmanın önemli hareketlerinden biri olmuştur. Meslek sahibi kişilerin mesleğini kötüye kullanmalarının önüne geçilmesini sağlamıştır. Ahilik teşkilatı sayesinde düzen, doğruluk, adalet, eşitlik geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu