Okul

Ahilikte Usta, Kalfa, Çırak Sistemi Nasıl İşlemektedir

Ahilik teşkilatı, ticaret ahlakının gelişmesi ve korunması için esnaf ve sanatkarlar tarafından kurulmuş teşkilattır. Birlik ve beraberliğin sağlanması için bir araya gelmişlerdir. Ahilik teşkilatının devamlılığı için yeni sanatkar ve zanaatkarların yetiştirilmesi gerekir. 13. yüzyılda eğitim sistemi usta, kalfa ve çırak sistemi vardı. Kıdem sıralamasına göre çıraklıktan başlayan birinin aldığı eğitimler sonucunda o mesleğe sahip biri haline geliyordu.

Ahilik teşkilatında çırak – kalfa – usta sıralamasında kişinin işi öğrenmesi ve kendini geliştirmesi gerekir. Çıraklık ile başlayan biri işi öğrenir, kalfalık döneminde ustanın bilgilerine ulaşmaya çalışır, usta olduğunda ise kendi mesleğinin sahibi olur. Ahilik teşkilatı bu sayede yüzyıllar boyunca devam etmiştir.

Ahilik teşkilatında uygulanan yöntem sayesinde geçmişten günümüze bir çok sanatkar ve zanaatkar yetişmiştir. Günümüze halen çırak – kalfa ve usta sistemi devam etmektedir. Tamircilerde, fırınlarda ve çeşitli yerlerde işi öğrenmek için başlayan çıraklar zaman içerisinde kendini geliştirirler. İşin püf noktasını öğrenerek artık her işi tek başına yapabilir hale gelirler. Böylece meslek sahibi olmuş olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu