Sorular Cevaplar

Ahit Sandığı Nedir? Sırrı Hakkında Bilgi

Ahit sandığını bu kadar özel kılan Hz. Harun ve Hz. Musa’nın eşyalarının bulunmasıdır. Değerli eşyaların bulunması gizemli olmasını sağlamıştır. Ahit sandığı hakkında bir kısım bilgi Kur’an-ı Kerim’e yer verilmiştir. Kaynaklara göre ahit sandığının gizemi olup Hz. Musa’dan kalma taş levhalar, Hz Harun’un eşyalarının bulunduğu düşünülüyor.

Ahit sandığı M.Ö. 587 yıllarında kayboldu kayıtlarda yer alıyor. Kur’an-ı Kerim ve Tevrat’ta da ahit sandığından bahsedilmektedir. Çeşitli kaynaklara göre Hz. Harun döneminin bitip Hz. Davud döneminin Kudüs’e taşınması ile Hz. Süleyman tarafından yaptırılmış mabet olarak bilinmektedir. Günümüze kadar hiçbir şekilde bulunmayan sandık o dönemde gizemli şekilde kaybolmuştur. M.Ö. 587 yılına kadar sandık Beytülmakdis’te durmuş ve yer değiştirerek kaybolduğu düşünülüyor. Babil’in kralı tarafından Kudüs’ün işgal edilmesi sandığın kaybolmasına neden olarak gösterilmektedir.

Ahit sandığı M.Ö. 587 yılından itibaren ortadan kaybolarak bulunamadı. Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudilerin aradığı sandık kimsenin eline geçmemiştir. Dinlerin inanışlarına göre Mesih yeryüzüne gelmesi ile sandığın ortaya çıkacağı düşüncesi yaygın olmaktadır.

Sandığın yeri hakkında alim insanların bir çok fikri olmasına rağmen bulunamadı. Bazı kaynaklara göre Ahit Sandığının Hz. Musa’nın denizi yararak içinden geçerken ortasında bıraktıkları düşünülmüştür. Kaynakların inançlarına göre Hz. İsa’nın kanının kadehe doldurularak Ahit Sandığına koyulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu