Okul

Suyun Ekonomiye Katkıları

Ülkemiz denize kıyı olması ile yarım ada konumunda olmaktadır. Akarsu, nehir, göllerin bulunması ile ekonomik anlamda önemli katkılarını göz önünde bulundurabiliriz. Suya sahip olan ülkeler başta balıkçılık, turizm, tarım, elektrik üretimi, içme suyu, kaplıca, deniz turizmi, su sporları gibi çeşitli faaliyetlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Balıkçılık: Karadeniz ve Marmara bölgesinin önemli geçim kaynaklarından olmaktadır. Balıkçılık yapılarak yakalanan balıklar ülke genelinde dağıtımı yapılmaktadır.

Turizm: Akdeniz ve Ege bölgesi turizm bakımından oldukça önemli yere sahip olmaktadır. Ekvatora yakın olması yıl boyunca sıcaklıkları ile kendisini gösterir. Denizin varlığı Avrupa ve Asya kıtasından insanların gelmesini sağlamaktadır.

Tarımsal faaliyetler: Ülkemizdeki tarımsal toprakların sulanması için barajlara ve akarsulara ihtiyaç duyuluyor. Su bakımından zengin olan topraklarımızda tarımsal olarak ekonomiyi canlandırmaktadır.

Elektrik üretimi: Akarsu ve çayırlardan gelen su akıntıları sayesinde barajlar sayesinde elektrik üretimi yapılarak ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır.

İçme suyu: İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için temiz su kaynaklarının barajlar sayesinde depolanarak korunmasını sağlamaktadır.

Su sporları: Akarsu, göl ve denizlerin varlığı su sporlarının yapılması için uygun alan oluşturmaktadır.

Kaplıca ve termal sular: Başta kaplıcalar olmak üzere çeşitli yer altı su kaynaklarından faydalanılarak tedavi uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu