Okul

Ahlak İle İlgili Kompozisyon

Ahlak insanların davranışları ve hareketleri doğrultusunda şekillenir. Toplumsal olarak insanların ahlaki anlamda gelişimi aileden başlamaktadır. Ebeveynler örnek olduğu sürece çocuklarında ahlakları gelişir, yaptıkları hareketlerin doğru veya yanlış olduklarını daha iyi anlarlar. Ahlaklı insan kimsenin malında mülkünde, eşinde, gözü olmadığı gibi yardımseverdir. İnsanlara el uzatacak ve yardım edecek kişiliğe sahiptir.

Ahlak sahibi olanlar toplum tarafından saygı duyulur ve sevilirler. Davranışlar doğrultusunda insanların düşünceleri etkilenir. Erdemli insan seviyesine ulaşmak için çevrelerine bakması gerekiyor. Ahlaki bakımdan değer kazanan insanlar başkalarına kötü gözle bakmazlar. Zarar yapacakları herhangi işe girişmedikleri gibi toplumda örnek olan kişilere bürünürler. Başkaları tarafından övülmeyi sevmediği gibi iyilik yapmak, güzellikleri göstermek, ahlaklı olmanın güzelliklerinden bahsederler. Davranışlarımız bizim kimliğimizdir. Başkalarına örnek olmak istiyorsak eğer ilk başta ahlaki değerlere sahip olmalıyız.

Güzel ahlakı benimseyen insanlar aslında manevi olarak büyük kazanç içinde olurlar. Vicdan olarak rahat oldukları gibi psikolojileri de düzgündür. Sorunlara güzel şekilde bakmasını bilerek aşmasını bilirler. Ahlaklı insan olduğumuz sürece kendimize ve çevremizdekilere faydamız olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu