Okul

Türbülans Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

Hava yolu taşıtlarının genelde karşılaştıkları sorunlardan birisi türbülanstır. Uçakların belli bir güzergahta gittikleri zaman yolcukların alışık olmadığı hallerde sarsıntılar yaşanması, hava hadisesine bağlı olarak yaşanan hadiseye türbülans denir. Yüksek irtifalarda hareket eden uçakların sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi sonucunda hareketlilik olur. Havada hareketliliğe bağlı olarak sarsıntı, sallantı hissedilir ve kısa süreli irtifa kaybına sebep olur. Belirli aralıklarla beklenmeyen yönlerden gelen rüzgarın etkisi doğrultusunda hava akımının şiddeti değişerek türbülansa neden olur.

Türbülansta uçaktan muhtelif sesler gelmesi sonucunda kanatlarda hareketlilik, uçağın esnekliğinin ve güvenliğinin kanıtı olmaktadır. Yolculuk sırasında kanatlarda hareketlilik gözlemlenebilir. Kanatlarda esneklik yapısından dolayı türbülansların yaşanmasında aksilik yaşamazlar. Uçuşta türbülans tehlikesi olan noktalarda uçaklar güzergahlarını değiştirerek yaşanabilecek sorunlara karşı önlem alırlar. Türbülanstan dolayı sıkıntı yaşıyorsanız uçağın orta kısımlarından koltuk almanız etkilenmenizi önler.

Bilim insanları türbülansın yaşanmansa yönelik çözüm bulamamışlardır. Dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli bilim insanları tarafından araştırma yapıldı. Son yıllarda modern olarak türbülansların hesaplanması çeşitli ölçeklerden yararlanılarak yapılmaktadır. Günümüzde yolculuklarda yaşanan türbülans sorunlarına yönelik çözüm için aerodinamik yapılarını türbülanslara karşı korumalı hale getirerek önlenmesi sağlanmıştır. Uçak yolculuğunda yaşanacak sorunlara çözüm getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu