Okul

Aile Nedir Türleri Nelerdir

Milletleri oluşan yapıların başında aile gelmektedir. Aileler toplumun en önemli parçasını oluşturur. Toplumu oluşturan küçük birim olmasına rağmen ihtiyaç duyulmaktadır. Aile olmayan bir toplum kendisinden yoksun kalır. Aileler toplumların gelişerek yeni bireylerin bir araya gelmesinde ihtiyaç duyulur. Yaşamlarını birleştiren anne ve babalar eş konumuna gelerek çocuk sahibi olurlar. Kendi yaşamları bu sayede çoğalarak istenilen noktalara ulaşılmasında kolaylık sağlanmaktadır.

Aile türleri
Ailede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik gösterir. Özellikle Türk toplumunda iki tür aile yapısı vardır bunlar vazgeçilmez türdendir. Evlilik türlerine bağlı olarak aile çekirdek veya geniş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ailenin yapısı toplum düzeni için önem taşımaktadır.

Çekirdek aile: Sadece anne, baba ve çocuktan oluşan ailedir. Anne ve baba evlidir ve çocukları olmuştur. Bunlar çekirdek aile türünden olmaktadır. Sakin ve düzenli bir aile hayatıdır. Modernlik olarak aile yapısı oturmuş batılı ülkelerde daha çok görülür.

Geniş aile: Aile içinde anne, baba, çocuk dışında büyükanne, büyükbaba, dede ve ninelerin bulunduğu aileler geniş aileye örnek olmaktadır. Aile akrabalarla birlikte yaşamayı tercih ederek daha çok doğu ülkelerinin tercih ettiği yapıdır. Yaşam aile içinde belirlenen kurallar aile içinde belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu