Okul

Farklılıklara Niçin Saygı Göstermeliyiz

Toplumun parçası olan insanlar birbirlerinden farklıdır. Her birey toplumun bir parçasına dahildir. Toplumu bir araya getiren zenginleştiren farklılıklarıdır. Önemli olan farklılıklarla beraber yaşamayı başarabilmektir.

Hayatımız tercihler doğrultusunda şekillenir. İnsan doğduğu zamanda itibaren toplumun bir parçasına ait olur. Dile, dine, ırka ve cinsiyete sahip olarak farklılığını gösterir. İnsanın sahip olduğu özelikler ailesinden kendisine kalanlardır. Dünyaya geldiğinde kişiliğe bürünerek toplumun parçası olmaya başlar. Toplum içinde karakteristik özelliklerini kazanarak kendi farklılığını ortaya koyar. Toplumun içindeki bireyler özelliklerine göre farklılık gösterir. Başkasına yapılacak olan eleştiri insan hayatını olumsuz yönden etkilemeyecek türden olması gerekmektedir.

Farklılıklar toplumu oluşturan değerlerdir. Herkes aynı olsaydı eğer hayatımız herhalde tek renk olurdu. İnsanlar farklılık göstermeyerek yeni bir şeyler göremeyecektik. Toplumun farklılıkları insanların birbirlerine saygı duymalarını sağlayan unsurlardan olmuştur. İnsanların farklılıklarına saygı göstermek onlarında toplumun parçası olduğunu kabul etmektir. Başkalarının bize farklı olduğumuzdan dolayı saygı göstermeden bakış açısı olması toplum olarak bizi rahat eden durum olurdu. Herkes insan saygıyı hakettiğinden kişilerin özelliklerinden dolayı farklı görülmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu