Okul

Aile Yapısı Sağlam Olmayan Toplumlar Hangi Tehlikelerle Karşı Karşıyadır

Aile toplumun en küçük yapı taşıdır. Anne baba ve çocuklardan oluşur. Toplumu ayakta tutan unsurdur. Aileler bir araya gelerek toplumları oluşturur. Aile içinde ilişkiler sağlam ve kuvvetli olursa engelleri kolaylıkla aşabilirler. Birbirine düşkün ilgili aile de sorumluluk sahibi olur. Aile üyeleri birbirine karşı olduğu kadar devlete karşıda sorumludurlar. Aile sorumluluk kazandıran yerdir.

Aile yapısı sağlam toplumlar karşılaşabilecekler tehlikelere karşı birbirini uyarırlar. Aile yapısı sağlam olmadığında toplumsal huzursuzluk, suç oranlarında artış, devlete karşı suçlar işlenir, güven ortamı kalmaz, refah düzeyi hızla düşer, toplumsal bölünmeler ve kültürün bozulmasına yol açar. Ülkemizi oluşturan en önemli değerimiz kültürel değerlerdir. Kültürümüzü ilk olarak ailemizde tanır daha sonra diğer yerlerde tanımaya başlarız.

Aile düzenin korunması insanların vatanına olan bağlılıklarını da arttırır. Aile olarak vatanın bir parçası olduklarını bilirler. Ait oldukları topraklara sahip çıkma hissi ortaya çıkar. Kendileri için yaptıkları kadar vatanları içinde bir şeyler yaparlar. İş kurarlar, hizmet verirler, vatani görevleri olan askerliklerini yaparlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu