Okul

Johannes Kepler Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Johannes Kepler, 1571 yılında Almanya’da doğan fizik ve astronomi alanlarında çalışmalar yapan bilim adamıdır. Çocukluk döneminde geçirdiği bir hastalıktan sonra ellerinde ve gözlerinde kalıcı bozukluklar yaşanmıştır. Astronomi alanında yaptığı çalışmalar doğrultusunda bilim dünyasında çığır açmıştır. 14 yıl boyunca iki kitap yazmıştır.

Astronomi alanında önemli buluşlara imza atmıştır. Çalışmalarını kitap halinde gelecek nesillere bırakmıştır. Astronomi alanında kurucu rol oynamaktadır. Bilim dünyasına yön vererek insanları izinden gitmesi için şans tanımıştır.

Yaptığı Çalışmalar ve Yasaları
Bütün gezegenler güneş etrafında elips şeklinde yörüngeler üzerinde hareket ederler.
Güneşe bağlı olan gezegenin doğru parçası eşit zaman aralıklarında eşit alanlar tarar.
Gezegenlerin güneş etrafında dolanımlarının sürelerinin karesi ve Güneş’e olan uzaklıklarının küpünün oranı tüm gezegenlerde aynıdır.

Modern astronominin kurucusu Johannes Kepler’dir. İnsan göz bebeğinden geçen ışının nasıl kırıldığını ilk ispatlayandır. Görme sorunu olmasından dolayı görüntünün, retinanın önüne veya arkasına düşmesi optik bir bozukluğa yol açacağını öne sürmüştür. Teleskopların geliştirilmesinde katkıda bulunmuştur. Güneş sistemi üzerinde birçok çalışma yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu