Okul

Ailede Demokrasiye Örnekler

Aile ortamı ilk defa demokrasi ortamını gördüğümüz yerlerden birisidir. Anne ve babalarımız kararlar alırken aile ferdi olarak bizimde fikirlerimize önem verirler. Kararların hayatımızı nasıl etkileyeceği, olumlu ve olumsuz düşüncelerimizi dinleyerek değerlendirme yaparlar. Herkesin hayatını yakından uzaktan ilgilendiren kararlarda söz hakkımız bulunur. Bir yerden taşınmak zorunda kaldığımızda çoğunluğun fikri önemlidir. İstemediğimiz bir konuda karar kılınırsa demokrasiden söz edilemez.

Örneğin tatile gideceğimiz yerin kararı verilmesinde aile büyüklerimizin ortak karar almasıdır. Bir araya gelerek konuşularak çoğunluğun istediği yerde karar kılınır. Azınlık kısım çoğunluğa uyum sağlar. Tatile gidilecek yerde tatlı bir şekilde sonuçlanır. Aile içerisinde bir çok kez bu olay yaşanır. Annemiz yemek yaparken hepimize sorması, babamız bir ihtiyacımız olduğunda fikirlerimize danışması, dışarıya çıkıldığında gidilecek yerin kararlaştırılması gibidir.

Çoğunluğa uyum sağlanması demokrasinin göstergesidir. İnsanlar istek ve arzuları doğrultusunda hareket değil de herkesin uyum sağlayabileceği yönde hareket etmelidir. Aile içinde çoğunluğun kararını görmek daha sonra dışarıdaki hayatta demokrasiyi görmekle birdir. Demokrasinin olması adalet ve eşitliği getirir. Toplumun çoğunluğu tarafından yönetim sağlanır. Bugün seçimlerde çoğunluğu alan partiler yönetme yetkisine sahip olurlar.

demokrasi 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu