Okul

Milli Ahlak Nedir

Milli ahlak, toplumun veya grupların yazılı yazısız kurallar olan ahlak kurallarını benimseyerek güzel ve iyi davranışlarda bulunmasıdır. Milli ahlak küçük grupları kapsamaz. Toplumu temsil eden ahlak kurallarını ifade etmektedir. Ahlak sözünden herkesin davranışlarında ölçülü, nerede nasıl davranacağını bilen, güzel huy gelir. Toplumun tüm fertlerinin aynı ahlak kuralları çerçevesinde hareket etmesi de milli ahlakı oluşturur.

Ülkemizde ortak ahlaki değerler milli ahlaka en iyi örnektir. Toplum içindeki güzel davranışlar, hal ve hareketler, hoşgörü, sevgi gibi değerler ahlakımızı oluşturur. Güzel bir ahlaka sahip olmak için aile eğitimi önemlidir. Ahlak kuralları genelde bir yerde yazmaz, yaşadığımız toplum içinde öğreniriz. Ahlaki değerler nesilden nesle devamlı aktarılmıştır. Türk toplumu misafirperver, hoşgörülü, yardımsever, iyi niyetlidir. Toplumsal olarak insanları bir araya getiren bir arada tutan değerlerdir.

Milli ahlak tüm değerlerin tüm toplum tarafından kabul görülmesi ve ortak özellikleri olmasıdır. Toplumun her kesiminde aynı ahlaki değerler olmayabilir. Giyim, kuşan, davranış, hal ve hareket değişkenlik gösterir. Milli ahlaktan anlamamız gereken ortak olduğu herkes tarafından kabul edilebilir davranışlardan oluşur.

toplum 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu