Okul

Akacak Kan Damarda Durmaz Anlamı

Atalarımız yaşadıkları olaylardan ders çıkartarak bize onlar tek cümle ile anlatmışlardır. Doğru ve yerine olan atasözleri günümüze kadar ulaşıp dilimize yerleşmiştir. Akacak kan yerinde durmaz; Bir zarara uğrayacak yada musibet karşımıza çıkacağı kaderimizde varsa eğer ne kadar önlem alırsak alalım bunu önüne geçemeyiz, mutlaka yerine gelir. Kaderimize üzülmek yerine ona rıza göstermeliyiz.

Kaderimizde yazılmış olanları değiştiremeyiz. Özgür iradeye sahip olsakta bazı gerçekler hayatımız değişmez. Hayatımızda kaybetmek varsa er yada geç bu gerçekleşerek sahip olduklarımızı kaybederiz. Önlemler alsak dahi değişen bir şey olmaz karşımıza çıkarak kaybetmemize sebep olur.

Bir çocuğun dışarıda oyun oynayarak düşerek dizini kanatması gibidir. Akacak kan damarda durmaz diyerek o kan elbet bir şekilde çıkacaktır. Dizini kanatmasa dahi yarın yanlışlıkla elini keser. Olan şeyler için kimse üzüntüye düşmemesidir. Bugün olan olmasaydı yarın olur karşımıza çıkabilirdi. Olanların daha kötüsü olmaması gerekir.

Yanlışlıkla elini kesen birisi için “akan kan damarda durmaz” diyerek teselli edilir. Kaza geliyorum demediği gibi bugün başımıza gelenler olmasaydı yarın karşılaşacağımız durum olacaktı. Kaderimizde olduğundan o kan bir şekilde akacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu