Okul

Meşale Hakkında Bilgi

İnsanlar ateşi bulması ile hayatlarında çeşitli alanlarda kullanmaya başlamışlardır. Bunlardan birisi geçmişten günümüze ulaşan meşale olmuştur. Ateşin zararları olduğu gibi faydalarından da yararlanmışlardır. En başta meşalelerin kullanımı aydınlatma için olmuştur. İnsanlar ateşi taşıyamadıkları gibi onları uzun bir sopanın ucuna bağlı bez parçasına biraz yanıcı madde sürerek tutuştururlardı. Saat boyunca ateş etkisini gösterir. İstedikleri yere götürerek aydınlanmasını sağlarlardı.

Eskiden elektrik olmadan önce ateşten faydalanılırdı. Ateşin aydınlatmasını etkisini kullanmak için sopanın üzerine bağlanan bezin gaz yağına batırılarak yakılması olmuştur. Gerektiğinde ısınmak, taşımak veya aydınlatmak için ateşten faydalanılırdı. Ucunda ateş bulunan sopalara meşale adı verilmiştir.

Meşalenin İcadı
Meşaleler ilk olarak M.Ö. 1300’lü yıllarda ağaç sopasının ucuna hayvan derisi bağlanarak ateşle buluşturulmasıyla kullanılmıştır. İcat edenin kim olduğu belirsizdir. İnsanların uyguladığı yöntemlerden birisi olarak tarihe geçmiştir. Uzun yıllar boyunca böyle kullanıldıktan sonra farklı yöntemler kullanmaya başlamışlardır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu