Okul

Akarsuların Ekonomiye Katkıları Nelerdir

Ülkemiz su kaynakları bakımından şanslı ülkeler arasındadır. Tarım ülkesi olduğumuz gibi akarsular kullanılarak tarımcılığın yapılması desteklenmektedir. Her bölgemizde bulunan akarsular, ülke ekonomisi açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Başlıca faydaları şunlardır;

– Türkiye nüfus açısından kalabalık bir ülkedir. Nüfusun büyük çoğunluğu ise büyük şehirlerde toplanmıştır. Bu şehirlerde yaşayan insanların içme suyu ihtiyaçlarının çoğu akarsulardan elde edilmektedir.

– Ülkemizde akarsular yüksek enerji verimliliğine sahip yapıdadır. Bu yüzden akarsular üzerine inşa edilen hidroelektrik santralleri sayesinde, elektrik üretilmekte ve enerji ihtiyacımızın bir kısmı bu şekilde sağlanmaktadır.

– Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de akarsular tarımsal sulama amaçlı olarak da değerlendirilmektedir. Sulama imkanı sayesinde verimlilik artmakta ve yetiştirilebilen ürün sayısında çeşitlilik sağlanmaktadır.

– Yüksek akıntı gücü olan akarsular rafting gibi su sporlarının yapıldığı yerlerdir. Bu açıdan turizm faaliyetlerine katkı sağlamaktadır.

– Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ormanlık alanlarda tomruk taşımacılığında kullanılmaktadır. Bu yönüyle de ülkemizin mobilya ve ağaç endüstrisine faydaları bulunmaktadır.

– Akarsular aynı zamanda balık ihtiyaçlarının giderildiği yerlerdir. Tatlı sularda yetişen alabalık benzeri birçok balık tutularak gelir elde edilmektedir.

– Akarsular taşımacılıkta da kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu