Sorular Cevaplar

Dünya Aydan Ne Kadar Büyük

Sonsuz uzayda, dünyaya en yakın olan gök cismi olan Ay, aynı zamanda dünyanın tek doğal uydusudur. Özellikleri geceleri çıplak gözle rahatlıkla gözlenen ayın, hilal, yarımay ve dolunay şeklinde değişen görüntüleri tarih boyunca insanların dikkatini çekmiş, zamanı ölçmek için kullanılmıştır. Teleskop’un icadı ve bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile insanoğlu ay hakkında en doğru bilgileri öğrenme imkanı yakalamıştır.

Dünyamızın Aydan Büyüklüğü
Ay dünyanın dörtte biri büyüklüğündedir. Yüzölçümü olarak bakarsak Avustralya kıtası büyüklüğünde olmaktadır. Uzaklık olarak ise Ay ile Dünya arasındaki mesafe 384 bin kilometredir. Ayın güneşle aynı büyüklükte görünmesi, mesafe olarak dünyaya güneşten daha yakın olmasından dolayıdır.

Ay Hakkında Diğer Bilgiler
20. Yüzyıl’da insanoğlu uzay araçlarını kullanarak aya kadar yolculuk yapmış ve ay hakkında en doğru bilgileri öğrenme imkanı elde etmiştir. Su ve havanın olmadığı Ay, yüzeyine düşmüş olan meteor taşlarından dolayı kraterli bir görünümdedir. Gündüz sıcaklığı 107 dereceye ulaşırken, geceleri ise -153 dereceye kadar inmektedir. Sıcaklık farkının bu derece yüksek olmasının nedeni ise Ayda atmosferin olmamasındandır. Ay olmasaydı dünyanın ekseni etrafındaki dönme hızı yavaşlayacak ve günler daha kısa olacaktı. Ayrıca gel-git olayları yaşanmazdı.

Dünyanın çapı 12756.1 km
Ayın çapı 3.476 km

Dünyadan 81,3 kat daha hafiftir.

Yüz ölçümü olarak ay Avustralya kıtasını kaplayacak kadar büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu