Okul

Akdeniz Bölgesi İkliminin Günlük Yaşama Etkileri Nelerdir

Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerler gün içinde sıcaklık oranı fazladır. Yazları özellikle kurak geçer, en sıcak ayda hava sıcaklığı 26-28 °C kadar ulaşır. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C olmaktadır. Havalar sıcak olması insanlar üzerinde etki yaratır. Sıcak havanın getirdiği etkiler çok daha etkili olmaktadır.

Akdeniz iklimi ülkemizde etkisini yoğun olarak göstermektedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde insanlar giyimini ince ve açık renkli kıyafetler seçmektedir. Yemek kültürü hava sıcaklıklarına göre değişiklik gösterir. Ağırlıklı olarak hafif grubunda sayılacak zeytinyağlı yemekler yenir. Yoğurtlu ve serinletici yiyeceklerde sofralardan eksik edilmez. Ev yapımında hava sıcaklığına göre serin tutacak malzemelerden yararlanılır. Olası sıcaklıklara göre soğukluk sağlanır.

Sosyal hayatlarını daha aktif şekilde devam ettirirler. Gece ve gündüz etkinliklere katılabilecekleri gibi sportif faaliyetlerinde içinde bulunurlar. Gündüzleri sıcak olurken geceleri serin olmaları yaşam kalitesini de iyileştirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu