Okul

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler

Ülkemizde tarıma dayalı en büyük ekonomik gelir Akdeniz bölgesinden sağlanmaktadır. Bölgede yaşayan halkın büyük bir bölümü geçimini tarımdan sağlar.

Akdeniz bölgesi iklim koşulları ve kış şartlarının hafif geçmesi sebebiyle yetiştirilen tarım ürünleri çok çeşitlidir. Akdeniz bölgesinde yetiştirilen tarım ürünlerinin ülke ekonomisine de büyük katkısı vardır.

Bölgede bitkisel tarım ürünleri genellikle sahil kesiminde Antalya ve mersin çevrelerinde yetiştirilir. İç kesimlere doğru Adana Kahramanmaraş dolaylarında genellikle pamuk ve pirinç gibi ürünler yetiştirilir ayrıca bu bölgelerde oluşan doğal ova ve su kaynakları hayvancılık yapmaya da imkan sağlar. Sahil kesiminde ise yer fıstığı, turunçgiller, muz, zeytin ve üzüm yetiştirilir.

Bölgede yetiştirilen tarım ürünlerinin çeşitliliği ve farklı zamanlarda yetiştirilmesi kırsal kesimlerde yaşayan halkın ovalara gidip tarla işlerinde çalışmasını sağlar. Bu da bölge halkının geçimini sağladığı gibi mevsimsel işsizliğe de engel olur.

Akdeniz bölgesinde modern tarım teknikleri kullanıldığı için ürün sağlıklı yetişir ve ülkemizdeki pazar payı oldukça yüksektir. Örneğin; Muz ve gül yaprağı üretiminin tümü Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ayrıca pamuk, yer fıstığı ve soya gibi ürünlerin büyük bir bölümü bu bölgemizde yetişir.

Akdeniz bölgesinde yapılan üretimin iç pazara olduğu gibi dış pazara da dönüktür. Bölgede yetiştirilen tarım ürünleri ülkemizdeki büyük bölgelerin meyve ve sebze ihtiyacını karşılar. Muz ve domates gibi tarım ürünleri ihracat yapılarak ülke ekonomisine ve bölge tanıtımına katkı sağlar.

türkiye tarım haritası
türkiye tarım haritası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu