Okul

Akdeniz Bölgesinin Özellikleri

Ülkemizin büyük bölgelerinde 4 sırada yer alan Akdeniz Bölgesi, yer şekilleri ve diğer özellikleri ile dikkat çeken bölgeler arasındadır. Genel olarak dağların ve platoların sıkça görüldüğü bir bölgedir. Akdeniz bölgesinin kıyı alanlarında Akdeniz iklimi dikkat çekmekte ve bitki örtüsü maki olarak bilinmektedir.

Akdeniz Bölgesinin Genel Özellikleri
Yer şekilleri bakımından oldukça çeşitli olan Akdeniz bölgesinde, Toros dağları, ulaşımı aksatan önemli dağlardan olup, birçok geçidin yapılmasına neden olmuştur. Nüfusu çok yoğun olmayan ve yerleşim halkının genellikle verimli ova ve endüstri bölgelerinde toplandığı görülmektedir.

Akdeniz bölgesinde tarım ve endüstri büyük ölçüde gelişmiştir. Tarımın yanı sıra hayvancılık ile de uğraşan halk bulunmaktadır. Ülkemizde pamuk ihtiyacının çoğu bu bölgedeki Çukurova’dan temin edilmektedir. Sebze ve meyvelerin zamanı gelmeden turfanda olarak yetiştirilmesi, Akdeniz bölgesinde görülen uygulamalardan biridir.

Birçok gölün bir araya gelerek oluşturduğu göller yöresi, Beyşehir, Eğirdir, Burdur ve Acıgöllerden oluşmaktadır. Akdeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Isparta’da gül yetiştiriciliği yapılmaktadır. Amik ovası ise Hatay ilinde yer alan ovadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu