Okul

Vicdan İle İlgili Kompozisyon

İnsanın kendi yaptığı hataların farkına varması ve bunun muhakemesini yapmasını sağlayan duyguya vicdan denir. Tamamen soyut bir kavram olan vicdan gözle görülüp elle tutulmasa da iyi kalpli herkeste bulunmakta ve vicdan katılarak verilen kararlardan asla pişman olunmamaktadır.

Vicdanlı İnsan Nedir?
Vicdanlı insan kararlarını verirken sadece kendini düşünmez, çevresindekileri düşünür. İyiyi ve doğruyu bilir ve ona göre davranır, yanlışlardan kaçınır. Masum insanlara karşı kötülük yapamayan vicdanlı insan aynı zamanda herkese eşit ve adaletli davranmaya çalışır.

Vicdanlı insan sadece insanlara karşı vicdanını düşünerek karar vermez, tüm canlılara karşı aynı değerde yaklaşır. Bitkileri, hayvanları korur, her canlının yaşama hakkını savunur ve bu doğrultuda hareket eder.

Vicdansız insanlarda ise durum tam tersidir. Bu insanlar vicdanlarının sesini duymazlar ve bu sebeple yanlışa düşebilirler. Ancak yanlışa düştüklerini de fark etmezler. Genellikle vicdansız insan bencil insan olur, bu sebeple çevresindeki insanların iyiliklerini düşünmek yerine sadece kendini düşünür ve bu durumdan memnun olur. Ancak şunu unutmamak lazımdır ki vicdansız, bencil insanlar her zaman mutsuz olmaya mahkûmdurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu