Okul

Akdeniz Hakimiyeti İçin Yapılan Fetihler

Akdeniz’de Türk hakimiyetinin sağlanması güvenli ticaret yolları ve deniz seferlerinin yapılmasında önemli görülmüştür. Osmanlı Devleti Akdeniz’deki hakimiyeti için Preveze deniz savaşına katılmıştır. Venedikliler ile yapılan antlaşma sonucunda Akdeniz’de hakimiyete ulaşmıştır.

Preveze Deniz Savaşı

28 Eylül 1538 yılında Yunanistan’ın kuzeybatısında Preveze’de Osmanlı Donanması ve Papa III. Paulus’ün karşı karşıya geldiği deniz muharebesidir. Savaş sonucunda düşman orduları geri çekilmek zorunda kaldı. Kalyonlara deniz atan düşmanlar ipleri keserek bulundukları yerden uzaklaştılar.

Türk donanmasının gücüne dayanamayarak gücünden geri çekilmiştir. Türklerin cesaretleri ve gücünden geri çekilen düşmanlardan dolayı Akdeniz hakimiyetini sağlanmıştır.

Venedikliler ile Antlaşma

Venedikliler, müttefiklerinden İspanya’dan sonra ne güçlü devlettir. Harpler sonucunda sahip oldukları gücü kaybetmişlerdir. Mora konusundaki hedeflere ulaşamamışlar ve Avlonya ve Devline isyanlarının çıkmasına sebep olmuşlardır. İsyanlardan sonuç çıkmaması Osmanlı Devleti ile antlaşma yapmak zorunda kalmışlardır.

Mora ve Dalmaçya sahillerindeki kaleler Osmanlı donanmasının başındaki Barbaros Hayretten Paşa tarafından fethedilmiştir.

Venediklilere karşı yapılan fetih ve Preveze deniz savaşı sonucunda Akdeniz hakimiyeti Osmanlı devletinin eline geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu