Okul

Kurultay Nedir Görevleri Nelerdir

Ülke veya belirli bir bölgenin içinde temsil eden kişilerin toplanarak yaptıkları toplantıya kurultay denir. Osmanlı devletinde devamlı kurultay toplanarak ülkenin gelişimi ve son durumu hakkında bilgi sunulurdu.

Kurultaylara temsilciler arasında yapıldığı gibi kimileri de halka açık şekilde yapılmaktaydı. Üye sayları kurultaydaki konu ile görüşür, kararlara bağlanması için oylama yapılarak sonuca varılırdı. Kurultaydan çıkan sonuçlar çeşitli yollarla halka sunulmaktadır.

Devleti ilgilendiren konuları görüşmek, umumi ve kongre dil kurultayı olarak yapılır.

Kurultaylar devlet sorunlarının çözüme ulaşarak karara bağlanmasında önemlidir. Devlette kurultaylar mecliste yapılmaktadır. TBMM kurultay örneği olur. Halkı temsil eden kişilerin bir araya gelerek çeşitli toplantılar yaptığı yerdir. Kararlar alındıktan sonra halk ile paylaşılarak bilgilendirilir. Devleti ilgilendiren bütün konular görüşülerek acil olarak karara bağlanması mümkündür.

Kurultayı halkı veya bir grubu temsil eden kişiler tarafından yapılması mümkündür. Temsili olarak kararların alınarak çözüme ulaştırılması mümkündür. En başlı başına görevi sorunları ve önerleri değerlendirerek çözüme ulaştırmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu