Okul

Akdeniz Uygarlıkları Hangileri

Akdeniz bölgesinde kurulan uygarlıklarına değineceğiz. Konumuzda tarih boyunca kurulan ve hüküm sürmüş bilinen üç önemli uygarlık vardır. Fenikeliler, İbraniler, Mısır İmparatorluğu olmuştur.

Fenikeliler
M.Ö. 3000 yıllarda bölgede hakimiyet kurmuş uygarlıktır. Fenike adını verenler Yunanlılar oldu. Liman şehrine kurularak eski Mısırlılar ile ticareti geliştirmişlerdir. Ticarette bölgenin tarımı elverişli olan zeytinyağı ve reçine üretilirdi. Şehir devletleri hainde yaşamlarını kurmuşlardır, tam oturtamadıklarından dolayı kısa zaman içerisinde Mısır İmparatorluğunun hakimiyetine girdiler. Tarihte ilk kez kendi alfabesini kullanan uygarlıktır. Yıkılmaları Asurlular ile yaptıkları savaş sonucunda sona ermiştir.

Mısır İmparatorluğu
Afrika’nın kuzeyinden batıya kadar hakimiyet kurmuştur. Nil nehrini kendi himayesini altına aldı. M.Ö. 4000 yıllarda Suriye, Filistin’e göç eden Asyalı kavim yüzünden yıkılmıştır.

İbraniler
Yahudilerin dilini olan İbra nice’den gelmektedir. Suriye, Mısır Kuveyt olan topraklar üzerinde yaşayan uygarlık olmuştur. İbranice dilini günümüzde sadece İsrail halkı konuştu. İbranilerin soyunun Hz. Yakup’tan geldiğine inanılır. Yakup’a tanı tarafından isin verildiği inanılıyor. Mısır’a yerleşen halk M.Ö. 1300 yıllarda buradan ayrılarak ikiye bölünüp Yehuda ve İsrail krallıklarını kurmuşlardır. Çadırda yaşayarak tarım ve hayvancılık ile uğraşmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu