Okul

İsrafın Zararları Nelerdir

İsraf sahip olduğumuz malları gereksiz yere tüketerek, yitirmek ve harcamaktır. Yaşantımız boyunca gereksiz sebeplerden dolayı birçok şeyi israf etmekten kaçınmamışızdır. Yanlış bilinçlendirilmemiz ve kararlarımız doğrultusunda sahip olduklarımızı boş yere harcamamızdan meydana gelmiştir. İsraf edilen her şey hayatımızdan bir şeyler eksilmesine sebep oluyor. Dinimizce israf etmek günah olduğu gibi malımızın eksilmesine neden olur.

Bugün dünya üzerinde yaşanan kıtlığında bir sebebi üst kesimlerin yaptıkları israftır. Milyarlarca insanın yaptığı israf insanın aç kalmasına yoksulluğa düşmesine neden oluyor. Avrupa ve Afrika’yı birbirlerine örnek gösterebiliriz. Bir kesimde zenginlik sefa içerisinde yaşanırken diğer yerde sefalet açlıktan dolayı insanlar yaşamlarını kaybediyorlar. İnsanlara yeni bir yaşam sağlamak için israftan kaçınılması gerekmektedir.

İsraf maddi ve manevi açıdan insanların kaybettiği bir eylem olarak görülüyor. Sahip olduklarımızı gereksiz yere harcayarak bunların kaybolmasına sebep oluyoruz. İsrafı kendimize huy edinirsek eğer sahip olduklarımızın hızla tükenmesine, ardından onlara muhtaç olmamıza neden olur. Dinimizce israf yapan kişilere müsrif denilerek yaptıkları harcamalardan sonra hatalarının ceremesini çekerler.

İsraf sadece para, mal, mülk ile sınıflandırılamaz. Çevremize baktığımızda hava, su, toprak, enerjiler bitmez olarak görülüp israflı şekilde kullanılmaktadır. Hiç bir şey sonsuz olmadığı gibi sonu gelebilir. İsraf yapılarak kullanılan su yüzünden barajlardaki su oranları %20’nin altına kadar düşmüştür. Evlerimize muslukları açıp bırakmamalı gereksiz yere su harcamamalıyız. Yaz ayında en çok ihtiyacımız olan su artık belirli saatler içerisinde gelir.

Geleceğimizin garantisi olan çocuklarımıza israf edilmiş bir dünya bırakılmamalı. Bugün yapılan israfların ceremesini gelecekte çocuklarımız çekecektir. Onlara güzel bir hayat sunmak için evimizde elimizden geleni yapsakta, diğer yandan yaptığımız israf onların hayatına yapılmış bir darbe olarak görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu