Okul

Akıllı İnsan Kime Denir

Akıllı insan yaptığı ve yapacağı davranışları daha önceden tartar ve öyle hareket eder. Hesap etmeden hareket etmez, yaptıklarının karşılığı olduğunu bilerek hareketlerine dikkat eder. Akıllı insanın davranışları üstündür. Cahil insandan uzak alimin yakınındadır. Akıllar farklılık gösterir, her insan bir olmadığı gibi aklıda bir değildir. Aklı selim insan ahlak kurallarına uyar kendisine söylenenleri anlar ve kabullenir.

Akla uyup öyle hareket etmek insanı zorda bırakır. Aklın erdiği güven veren davranışlar ile çevresinin takdirini kazanır. Dinimizde akıllı insana buyrulan bir çok emir vardır. Yapması gerekenleri yaparak yapmadıklarından sorumlu tutulmaktadır.

Allah’a ve Peygambere inanan ve ibadet eden insanlar akıllı insan olarak buyruluyor. Dinsiz, imansız bir insan akıllı insan değil demekte yanlış olur. Müslüman olan ve inançları doğrultusunda ibadetini yapan, dinin getirdiği kurallara uyan, ahlak kurallarını bilen insanlardır. Dinin getirdiği kuralların dışına çıkmayarak en doğru hareketi eder. İnsanlara örnek olduğu gibi yardıma ihtiyacı olan insanlara uzanan el olur. Sadece kendisini düşünmez, çevresindeki olaylara duyarsız kalmayarak dahil olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu