Okul

Dünyada Akdeniz İklimi Nerelerde Görülür

Dünya’da her yerde farklı iklim tipi görülmektedir. İklim tipi mevsimlerin nasıl geçtiğini, her bir mevsimde görülen yağış şeklini ve buna bağlı olarak da bitki örtüsünü oluşturmasını anlatan bir terimdir.

Bu iklim tiplerinden biri olan Akdeniz iklimi en belirgin olarak Akdeniz’de ve civarında görünse de sadece burada görülmez. Dünya’da Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler; Afrika’nın güneyinde bulunan Kap Bölgesi, Avustralya’nın güneydoğusu ve güneybatısı, Orta Şili ve Amerika Birleşik Devletlerin’ de yer alan Kaliforniya eyaleti Dünya’da Akdeniz iklimin görüldüğü başlıca yerlerdir.

Akdeniz ikliminin özellikleri ise şunlardır:

Yaz aylarında hava genellikle sıcak ve kurak, kış aylarında ise hava genellikle ılık ve yağışlıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yıllık ortalama sıcaklık 15 derece ve 20 derece arasındadır. Yıl içindeki sıcaklık farkı ise 18 derecedir. Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde meydana gelen yağışların yıllık yağış miktarı ise 600 mm ve 1000 mm arasındadır. Bu yerlere yağan en fazla yağış kış ayında görülmektedir. En az yağış ise yaz ayında görülür. Akdeniz ilkim tipinin karakteristik bitki örtüsü ise Maki’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu