Hayvanlar AlemiSorular Cevaplar

Akvaryumda Japon Balığı Nasıl Yetiştirilir

Akvaryumda balık besleyiciler her geçen gün artıyor. Kendisine hobi ve eğlence olarak akvaryum balık besleyicilerini dahi destekleyenler olmaktadır. Balık besleyicisi yaparken 7’den 70’e herkesin ilk seçimi Japon balığı olacaktır. Renkli ve gösterişli olması isteğinizi daha çok arttıracaktır. Ülkemizde Japon balığı adını alması şeklinden dolayıdır. Yurtdışında “gold fish” olarak ad verilmiştir. Köken olarak Asya kıtasından gelmiştir.

İlk olarak balıkları fanusta beslemeye başlayacaksınız ama yetersiz kalabilir. İhtiyacınız olan ufak 40-70 litre kapsamında kapasiteli akvaryumlardır. Japon balıklarında mideleri olmadığından doyma hissi olmaz. Siz ne kadar verirseniz onlar yemleri yiyeceklerdir. Balık beslenmesinde besleyicilerin önerisi yem verirken belli miktarda verilmelisidir. Devamlı beslenmesi hastalanmasına ve ölmesine sebep olabilir.

Japon balıkları için doğal ortamda yaşamaları gerekir. Fanus olsa dahi onları belirli bir yerlere kısıtlamamanız gerekir. Suyun sıcaklığı 18-24 derece arasında ayarlanarak hasta olmamaları gerekir. Suyun pH değeri 6-8 arasında olmalıdır. Musluk sularındaki değerinde olduğu gibidir. Suyu eklemeden önce birkaç gün bekletmeniz daha rahat olmasını sağlar.

Japon balıkları akvaryuma diğer balıklarla koyulmaz. Ufak olmaları diğer balıklar tarafından yeme durumu olacağından ayrı bir yer ayrılmalıdır.

Genelde akvaryumları sade bir şekilde hazırlanır. Çiçekli yapraklar tercih edilerek akvaryuma yerleştirilir. Akvaryum için ihtiyacı olan suyu çevirebilecek derecede motorlara ve hacme sahip olmalıdır. Balığınızın hastalanarak ölmesini istemezsiniz herhalde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu