Okul

Almanya’nın Başkenti Berlin Nasıl Bir Yer

Gurbetçilerin vatanı olan Almanya daima ihtişamı ile tanınmıştır. Zengin olmak Alman topraklarının üzerinden geçtiği bilinmektedir. Günümüzde Almanya’da azımsanmayacak kadar Türk yaşamaktadır.

Berlin ihtişamı ve nüfusu ile insanları bir araya getiren şehirdir. Almanya’nın başkenti olarak tarih boyunca ev sahipliği yapmıştır. 2008 yılında 3,5 milyon kişi yaşadığı şehirdir. Nehirler arasında kumluk bölgelere kurulmuştur. Tarihte ülkeyi Doğu ve Batı olarak ikiye ayıran ünlü Berlin Duvarı burada yer almıştır, adı daha sonra değiştirilerek “Utanç Duvarı” olarak tarihe geçmiştir.

Doğusundan batısına kadar 45km uzunluğa sahiptir. Berlin’e tek komşu eyalet Brandenburg eyaleti ile çevrilidir. İki önemli ırmak Berlin’in etrafından geçmektedir. Spree ve Havel ırmakları doğudan batıya doğru akar.

Gezip göreceğiniz bir çok yer vardır. Turistik gezilere katılarak ünlü Picasso’nun eserlerinin çizdiği yerleri görebilirsiniz. Müze gezilerine katılacaksanız Berlin Pass alarak daha ucuza gezi yapabilirsiniz. Metro ağı ile kendinizi gezilerinizi tamamlamanız mümkündür. Sık sık kullanmanız gerekmeyecek ama güzel zaman geçirebileceksiniz. Metro biletleri ile cihaza okutma yaparak geçiş yapabilirsiniz. Brandenburg Kapısı, Berlin’in simgesi olarak karşınıza çıkacaktır. Turistlerin genellikle ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Görselliği ile sizi kendinizden alacaktır. Muhteşem bir yapıtın karşısında kendinizden geçebilirsiniz. Gece vakti görmeniz sizi eğlendirdiği gibi güzel zaman geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Giyim tarzınız kış olacaksa dışarısı soğuk olacağına emin olabilirsiniz. Kışı ülkemizden çok daha fazla hissedeceksiniz. Gerçekten keskin ve soğuk havalar sizi hasta edebilir. Sıkı giyinmelisiniz. Yaz aylarında gidecek olanlar yine soğukluğu azda olsa hissedecekler. Bunun için hafifte olsa sizi üşütmeyecek türden kıyafetlerinizi yanınızda götürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu