Okul

Göçlerin İtici ve Çekici Faktörleri

Göç, insanların çeşitli sebeplere bağlı olarak yaşadıkları yeri terk ederek başka yerlerde yaşamlarını sürdürmeleridir. Göç oluşumu ile beraberinde çeşitli çekici ve itici olmak üzere faktörler ortaya çıkar. İnsanların yaşamını olumlu ve olumsuz olmak üzere iki çeşitli etkileyerek yaşamları etkilenir. İnsanların sağlıklı bir yaşam ve göç sağlanması adına bu düzenlerin korunması gerekir. Yaşadıkları yere adaptasyon olmak insanların ihtiyaç duyduğu konulardan olduğundan dolayı dikkatli olunması gerekir. İstedikleri gibi sonuç alınmaması onların göçü tekrardan yapmalarına sebeptir.

Çekici faktörleri
Büyük bir şehre göç etme; Yaşadıkları köy ve kasaba gibi yerlerden büyük şehre göç sosyalleşmelerine etki yaratmaktadır.
Yeni bir çevre; Farklı çevreler insanların hayallerini ve amaçlarını değiştirmektedir.
Sağlık, eğitim ve iş imkanı; Hizmetler bakımından daha kaliteli ve üstün alınacak yerlerdir. İş imkanlarının artması insanların geçimlerini refah düzeyinde sağlamalarını etkiler.

İtici faktörler
Tanımadığımız insan ve ortamlar; Selamlaşmadığımız insanlar ile arkadaşlık, dostluk ve komşuluk bağlarının kurulması biraz daha uzun zaman alacaktır. İhtiyaç doğrultusunda el uzatacak kimsenin olmama durumudur.
Yeni çevreye uyum sağlama; Yeni çevrede insanların kültürleri, yaşamları, gelenek ve göreneklerini değiştirmeleri gerekecek. Toplumsal olarak uyum sağlama ihtiyacı duyacaklardır.
İşsizlik ve fakirlik; Mesleki olarak yapabilecekleri iş olmaması yaşam şartlarını daha fazla kısıtlamalarına sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu