Okul

Alkol Bağımlılığının Bireyin Aile İçi ve Toplumsal Hayattaki İlişkilerine Etkileri

Alkol insan sağlığına doğrudan zarar veren bir içecektir. Rahatlatıcı etkisi bulunduğu için alkol aldığını düşünen birey bir süre sonra bağımlı olduğunda bunu kabul etmek istemeyecektir. Öncelikle kendi hayatına sonra aile hayatına ve topluma zarar vermeye başlayacaktır. Alkol bilinçaltını ele geçirdiği için kişilik ve davranışları olumsuz etkileyecektir.

Alkol bağımlısı olan birey yaşı kaç olursa olsun çevreye zarar verici davranışlarda bulunmaktadır. Alkol bağımlısı olduğunun farkına varmak birey için uzun bir zaman dilimini kaplayabilir. Fakat bir süre sonra sürekli sızdığı ve kendinde olmadığı için okul ya da iş hayatını tamamen kaybetmiş olacak ve sosyal hayatını tamamen olumsuz etkileyecektir.

Kontrol Kaybı İle İşlenen Suçlar
Suçların işlenme sebeplerinden bir tanesi de alkoldür. Alkol almış birey ne yaptığını bilmediği için rahat ve kontrolsüz davranışlar sergiler. Kişinin bilinçaltında sakladığı bazı kötü davranışlar alkolle birlikte rahatlayan vücuttan dışarı çıkacaktır. Buda cinayetlere, trafik kazalarına, kadına şiddet ve benzeri suçların tamamını doğrudan alkol ile dışarı vuran birey sosyal ve aile içi bağlılıklarına zarar vermiş olmaktadır. Alkol hiç kullanılmamalı, kullanılacaksa da dozu ayarlanmalıdır ve bağımlılık tedavi edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu