Okul

Miryakefalon Savaşı Özet Kısa

Tarihin önemli savaşlarından biri olan Miryakefalon Savaşı, Bizans Devleti ile Selçuklu arasında geçen bir savaştır. Malazgirt savaşı sonrasında Türklerin birçok fetih gerçekleştirmesi Bizans devletinin bu savaşı başlatmasına neden olmuştur. Türklerin ilerlemesini durdurmak amacıyla yapılan Miryakefalon savaşında Bizans Devleti mağlup olmuştur.

Miryakefalon Savaşının Sonuçları
Haçlı seferlerinin neden olduğu Bizans devletindeki hâkimiyet, bu savaş sonrasında Türklere geçmiştir. Bu yenilgi ile Anadolu’yu Türklerin elinden alma ümidi Bizanslılarda sona ermiştir. Türklerin taarruza geçmelerinde önemli bir cesaret unsuru olan Miryekefalon savaşı, Bizans Devletinin savunmada kalmasını sağlamıştır. Savaş sonrasında yüklü bir tazminat ödemeyi kabul eden Bizans, Batı Anadolu’daki yürüttüğü bazı işleri yıkma sözü vermiştir.

Miryekefalon Savaşının Önemi
Türklerin geleceği için büyük öneme sahip olan Miryakefalon savaşı, Türkler lehine sonuçlanmasından dolayı Bizans’ın hâkimiyeti sona ermiş ve Türkler tam anlamıyla Türk devleti çerçevesinde anılmaya başlamıştır. Siyasi ve Askeri manadaki tüm yetkiler Anadolu Selçuklularına geçmiş ve Bizans’ın bu alandaki girişimlerinde geri adımlar atılmıştır. Sadece sınırlarını korumakla yetinen Bizans, Miryakefalon savaşı sonrasında birçok alandaki üstünlüğünü kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu