Okul

Allah’ın Varlığının Delilleri

Allah’ın varlığına en baştan inanarak yapabilirsiniz. Var olan şeyin ispatini aramak çok mantıksız gelir. Çevremizde yaratılanlar, gördüklerimiz ve olan her şey aslında kanıtıdır. Bunu ispatlamak için fazladan bir şeylere ihtiyacınız yoktur. Aslında kanıtlanmış, insanlara gösterilen değerlerdir. En basitinden bir damla sudan insanların yaratılması denebilir.

İmkan delili: Varlığına inanmak için imkanları düşünmeliyiz. Örneğin yaratan bizi yaratmıştır, yaratıcı olduğuna inanmalıyız. Biz dinimizde yaratıcımız olan Allah’tır onun kurallarına göre ibadet ederiz. Bugün var olmamızın tek sebebi Allah’ın dilemesi olmuştur.

Hudus delilli: Bir varlık değişiyorsa eğer bilinmesi gereken Allah’ın varlığıdır. Varlıkların değişmesi başlangıcın ve sonun sahibi olan Allah’tır.

Hikmet ve gaye delili: Her varlık bir şekilde ortaya çıkar. Hikmet ve amaç doğrultusunda kendisini gösterebilir.

Yardımlaşma delili: Yeryüzündeki yağmur yağdığı zaman toprağın kuruluğunu alır. Toprak bitkilerin yetişmesini sağlar, bitkiler ise yaptıkları işlemler sayesinde yağmurun yağmasını sağlar. Güneşin ışığı yağmuru, toprağın verimliliğini ve gelişmesin sağlamıştır.

Kur’an: İlahi kitaplarımızdan olan Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın varlığını anlatan ayetler bulunmaktadır. Geçmişte, günümüzde ve gelecekten haber veren kutsal kitabımızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu