Okul

Kıkırdağın Önemi Nedir

Kıkırdaklar kemiklerin birleşme noktalarında yer alan sert olmayan, esnek yapılara sahip noktalara denir. Kıkırdak yapı kemikler dışında burnumuzda, kulağımızda bulunur.

Vücudumuz için kıkırdak yapılar önemlidir. Örneğin iki kemik birbirlerine sürtse aşınır, arasında sinir sıkışarak canımız acıttığı gibi hareket etmekte zorlanırdık. Kemiklerimizin zarar görmesi bizi doğrudan etkileyebilir. Eklem yüzeylerin korunması kemiklerin daha kolay hareket etmesini sağlar. uzun kemiklerin büyümesi boyun olarak uzamamıza yardımcı olur. Örneğin yemek borumuzda kıkırdaktan meydana gelmiştir. Yemek yememizi kolaylaştırarak boğazımıza takılmasını önler.

Kıkırdak kemiklerde damar bulunmaz, anne karnında bebek kıkırdaktan olup büyüdükçe kemik halini alır. Eklem kıkırdakları kaygan yapıya sahip olarak vücudumuzun hareketinde önemlidir. Kollarımızın, bacaklarımızın, dirseklerimiz hatta parmaklarımız dahi kıkırdaklar sayesinde hareket etmektedir.

Soluk borumuz kemikten oluşsaydı eğer bir çok risk oluştururdu. Nefes borumuz 30cm uzunluğa sahip olmaktadır. Hanın ciğerlerimize iletimi doğru şekilde sağlanmaması boğularak ölmemize neden olabilirdi. Yaratılırken nefes borumuz doğru ve eksiksiz şekilde yaratılmış olması kıkırdak halkalarla nefes alıp vermemizi kolaylaştırır. Kemikten yapıya sahip olduğunda hareket esnasında ciğerlerimize hava iletilmeyerek zor zamanlar geçirirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu